środa, 15 maja 2013

Nefryt z bursztynem

Kolczyki z pięknie fasetowanych kulek jasnego nefrytu oraz płasterków wysokiego gatunku złocistego bursztynu polskiego, polączonych łańcuszkiem z mosiądzu w złocistym kolorze. Zawieszone na delikatnych biglach otwartych ze srebra pr 925 złoconych. Długość całkowita 7,5 cm. Bardzo lekkie.
BURSZTYN, jantar, amber to kopalna skamieniała żywica, pochodząca z trzeciorzędowych drzew iglastych, o której do dziś nie wszystko jeszcze wiadomo. Mineralogia określa bursztyn jako ciało organicznego pochodzenia, niejednorodne chemicznie, obdarzone swoistymi właściwościami fizykochemicznymi.
Radiesteci nazywają go kamieniem życia, ponieważ może dostarczać naszemu organizmowi życiodajnych elektronów i jonów ujemnych. Właściwości energizujące bursztynu występują w bursztynach niepolerowanych, niestopionych, czyli w postaci naturalnej, natomiast badania wykazały, że wzrastają znacznie po jego zmikronizowaniu (rozdrobnieniu). W sredniowieczu wierzono, że zapobiega on zapaleniu migdałów, leczy ból gardła i trudnościach z oddawaniem moczu. Zawieszony na szyi zwalczał gorączkę a podany z miodem poprawiał wzrok. Zmielony na mąkę lub pity z wonną żywicą przeciwdziałał dolegliwościom żołądkowym a nawet chroni od zarazy podczas dżumy.
W polskiej medycynie ludowej, zwłaszcza na terenie Kurpiów, bursztyn był bardzo popularnym środkiem leczniczym, a także strzegącym "od uroku". Podawano go dzieciom do gryzienia dla złagodzenia bólu podczas ząbkowania. Jantarem, bo tak najczęściej nazywano owy cudowny kamień, leczono reumatyzm, choroby oczu i gardła, a nawet bezpłodność. Kawałek nieoszlifowanego bursztynu przyłożony w okolice splotu słonecznego stabilizuje pracę serca, układu krążenia i śledziony.
Specjaliści od medycyny naturalnej zalecają, by przy sercowych dolegliwościach włożyć kawałeczki bursztynu do kieszeni koszuli. Przy zaburzeniach pracy tarczycy można nosić bursztyn na szyi (podobnie przy astmie, bronchicie, zapaleniu migdałków, czy bólach zębów). Specjaliści od medycyny naturalnej uważają, że każdego z nas otacza pole elektromagnetyczne. Na skutek stresu, czy choroby pojawia się w nim nadmiar ładunków dodatnich. Tymczasem nasz organizm funkcjonuje prawidłowo, gdy między ładunkami dodatnimi i ujemnymi istnieje równowaga. To dzięki bursztynowi, który wytwarza przyjazne nam ładunki ujemne przy pocieraniu nim, możemy ją odzyskać. Badania wykazały, że kamień ten zawiera wiele cennych mikroelementów: krzem, magnez, żelazo, wapń, potas, związki organiczne połączone z jodem, substancje lotne, kwasy żywiczne. Korzystnie na nasze zdrowie wpływa jednak bursztyn surowy, czyli nieszlifowany. Ma wtedy właściwości antybakteryjne, ułatwia gojenie, a także obniża ciśnienie tętnicze, wzmaga wydzielanie żółci, uspokaja, aktywizuje organizm do walki z chorobami i do regeneracji.
Zielony NEFRYT, zwany jest KAMIENIEM ŻYCIA, był szczególnie cenionym klejnotem na dworze chińskich cesarzy. Ten piękny, choć nieprzezroczysty kamień uważano także za AMULET WZMAGAJACY SIŁY ŻYCIOWE I CHONIACY OD WSZELKICH CHORÓB.
Słabowity następca cesarskiego tronu spał w łożu wyrzeźbionym z bryły nefrytu. W Rzymie, Grecji i Bizancjum powszechna była wiara, że nefryt przynosi szczęście w grach hazardowych, a także pomaga zwyciężyć woźnicom w czasie wyścigu kwadryg i zawodnikom ubiegającym się o laury olimpijskie.
Średniowieczni lekarze zalecali cierpiącym na schorzenia nerek, migreny i zaburzenia wzroku nosić paciorki z nefrytu. Nefryt miał też chronić swego właściciela przed "złym spojrzeniem ".
Chińczycy od wieków używają nefrytu do wykonywania talizmanów długowieczności, a także do amuletów dla unikania kłopotów i pecha. Uważają że ten kamień sprzyja zmianom w życiu na lepsze i dobrej fortunie. Nie wszystkim jednakże nefryt przynosi szczęście - i tu astrologowie ustalili pewne przepisy: nikt, kto urodził się pod znakiem Bliźniąt i Strzelca, nie powinien stroić się w nefrytowe ozdoby.
Obecnie nefryty wchodzą w skład łóżek leczniczych stosowanych m.in. w sanatoriach, gabinetach rehabilitacji, klubach sportowych, ośrodkach SPA i coraz częściej... kupowane są do domów.
Nazwa Kamienia pochodzi od gr. Nephros czyli NERKA, gdyż od wieków wiadomo iż kamień ten odznacza się szczególnymi właściwościami leczniczymi wspomagającymi leczenie chorób związanych z nerkami. Inaczej nazywamy go kamieniem nerkowym. Nefryt jest skałą rzadką, znaną głównie z Rosji, Australii, Kazachstanu, Nowej Zelandii i Chin. Wykorzystywany od czasów prehistorycznych służył niegdyś do wyrobu amuletów, lekarstw, broni, narzędzi, ozdób i rzeźby.
Do najwyżej cenionych okazów należą nefryty przeświecające, pochodzące z Nowej Zelandii i Chin. Może mieć różne barwy zieleni po wręcz mleczne, wyjątkowo rzadko czerwony. Barwa może być jednolita, bądź smugowana, centkowana, plamista albo marmurkowa. Najbardziej poszukiwana i ceniona barwa to zielona.
Zdjęcia biżuterii artystycznej zaprezentowane na blogu są mojego autorstwa. Nie wyrażam zgody na ich kopiowanie oraz wykorzystywanie w internecie lub innych publikacjach. Wykorzystywanie i kopiowanie zdjęć bez mojej pisemnej zgody jest sprzeczne z przepisami ustawy o prawach autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994r.Dz.U.Nr 24, poz. 83).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz